“Şiirim Ne Diyedir?”

 

 

 

Bir adam doksan dokuz gece boyunca “Şiir nedir?” sorusunun cevabını arıyor. Yüzüncü gecenin köründe –sabaha karşı- yatağından “Bu-bu-bu-buldum!” diye kekeleyerek fırlıyor ve soruyu şu şekilde değiştiriyor:

 

“Ne şiirdir?”

 

Şiirim metaforik bir önermeymiş gibi tınısın ama bütün bütün böyle olmasın  isterim. Yani düşüncelerin, imgelerin, duygudurumların tınısını tınısın[1] veya “anlam arayış”ların çelişkisi karşısında bön bön[2] baktırsın isterim. “Tipoloji” benim en sıkı imkânımdır. Nadir olarak kullanıldığım “benzeşim, bakışım, tersimleme” gibi çalgılar veya “türev dizge kırılımları” şiirimin aksan bozukluklarıdır, biliyorum, farkındayım ama nedense bunlardan kendimi alamıyorum.

         Yöntemlerin, yürüyüşlerin ya da anlam kaymalarının kesişimi olarak dizelerimde buluşan ve biraz önce “tuşe”lerini ifade etmeye uğraştığım her şeyin şiirimin tözüyle ilgisiz olduğuna eminim. Bunlar bana özgü olan bir söz dizimiyle ilgilidir.

 

Pekâlâ o zaman, şiirim ne diyedir:

 

“şiir

im[3]

az

çok

olsun

ve

dizeler

im

yazarını

ölümle

kekelesin

diye

dir.”

 

 

 

 

 

Zafer Yalçınpınar

23 Eylül 2007

 

 

 [1] Evet, düşüncelerin de bir tınısı vardır.

[2] Tınısız

[3] İm nedir? Bir düşünün abiler…

                             

 Ana Sayfa

İLETİŞİM İÇİN:
Msn: zaferyal@hotmail.com
Email: zaferyal@gmail.com
                                                                                                 
   Bu sayfa Zafer Yalçınpınar     tarafından 30 Ekim 1999 tarihinde hazırlanmıştır.Tüm yazıların ve fotoğrafların yayın hakkı Zafer Yalçınpınar'a aittir. Yazılar ile görsel öğeler, T.C. Telif Yasaları tarafından korunmaktadır. Yazılı izin alınmadan kopyalanması veya kullanılması hukuki sorumluluk doğurur.
Bu sayfa en iyi 600 X 800 çözünürlüğünde görünür